Tvé poslední hrané hryPoslední hrané

Nejhranější online hry: Solitaire neboli Pasiáns



Věděli jste, že mezi nejoblíbenější online hry patří karetní hra Solitaire, neboli Pasiáns? Proč to hráče táhne zrovna k Solitaire? Je to tím, že jde v principu o jednoduchou hru, nebo proto, že existuje nepřeberné množství variant?

Starý Solitaire hráče za úspěšné vyřešení odměnil originální, dnes úsměvnou, animací.

 

Solitaire není jen hra pro znuděné úředníky

O Solitaire neboli Pasiáns se v médiích mluví v souvislosti se znuděnými úředníky státní správy. Kolikrát se objevily zprávy, kdy byl takový pracovník přistižen, jak se věnuje této hře. Nepomohly výmluvy, že se jednalo o krátké pozastavení nad hrou, krátký odpočinek v pracovní době. V USA si Solitaire pustili třeba dva zastupitelé rozpočtového výboru v Connecticutu. Vůbec nečekali, že je při jednání zachytí přítomná fotografka přímo při činu. Neospravedlnilo je, že se jednalo o nudné jednání a oba se káli a sypali si popel na hlavu. Jack Hennesssy, jeden z přistižených, dodal: „Je mi trapně, omlouvám se. Neexistuje pro to omluva.“ Oba si místo udrželi. Ale jiní takové štěstí neměli. Co všechny k Solitaire tolik táhne, že riskují svou pověst a klidně i vyhazov z práce?


Historie populární karetní hry

Lidé vždycky měli blízko ke karetním hrám. Solitaire neboli pasiáns je v základu jednoduchá karetní hra, ale pravdou je, že je pro lidi, kteří umí myslet. Bezmyšlenkovým skládáním karet do balíčků se nikam nedostanete. Hra má jasně daná pravidla, která se ještě liší podle zvolené varianty. Historie hry se traduje do Francie 19. století. Udává se, že pochází odkudsi z Německa nebo Skandinávie. Ale první výskyt se objevuje ve Francii začátkem 19. století, kdy tuto karetní hru hráli znudění političtí vězni. Náruživým hráčem Solitaire byl údajně císař Napoleon nebo královna Marie Antoinetta. Název Pasiáns vychází z francouzštiny, z fonetického přepisu slova Patience (znamená trpělivost). I v anglickém jazyce se hra nazývá Patience, ale později se zažil název Solitaire. Zajímavostí je, že do anglicky mluvících zemí (Anglie, Spojené státy) se Pasiáns dostala až v druhé polovině devatenáctého století.


Nástup s moderní technikou

V moderní době se hra Solitaire dostala do popředí zájmu hráčů s nástupem operačního systému Windows 3.0, který vyšel v květnu roku 1990. Systém obsahoval v základu vestavěnou hru Solitaire. Důvodem, proč společnost Microsoft hru do systému přidala, nebyl zájem zabavit uživatele. Měla být hravým způsobem jak začátečníky naučit pracovat v novém operačním systému – pro mnohé bylo používání myši novinkou a Solitaire učila pro Windows důležitý manévr – „chyť-táhni-a pusť“. Dnes banalita, dříve tomu tak nebylo. Lidé byli navyklí z operačního systému MS-DOS vše kontrolovat pomocí klávesnice, buď přes příkazovou řádku, nebo programy jako Norton Commander, kde myš hrála až tzv. druhé housle. Solitaire od té doby byla jistotou v každé nové verzi Windows až k verzi 8. Tam už hra chyběla, ale bylo možné si ji z Microsoft Store dodatečně stáhnout. Ve Windows 10 je k dispozici Microsoft Solitaire Collection, která obsahuje hned několik zábavných variant oblíbené hry. Dnes sice v online katalozích najdete řadu zajímavých a zábavných her, ale Solitaire se stále hraje. Není to jako ve zlatých dobách Windows 95 a podobných, ale pořád se najdou neokoukané a originální varianty hry. Mladí hráči se jistě budou věnovat graficky povedenějším, ale pravidly mnohem komplikovanějším hrám jako jsou Hearthstone, nebo online karetní hra Gwent z prostředí hry Zaklínač 3.


Jak se hraje Solitaire neboli Pasiáns?

Pravidlem bývá, že se ke hře používají dva balíčky žolíkových karet odvozených z rummy karet. Karty se za sebou skládají podle hodnot od esa až po krále. Ve většině variant se žolíci nepoužívají. Celkově tedy balíček obsahuje 108 karet (minus 4 jokerové). V reálné podobě pak karty mají menší rozměry listů, než mají běžné žolíkové karty, aby se lépe vykládaly na stůl. Když nehrajete na počítači, budete potřebovat hodně prostoru. Rozměry Pasiáns karet jsou 44x67 mm, mají čtyři odlišné barvy (čtyři zcela odlišné barvy znají například hráči pokeru, kde je jejich rozlišování klíčové) a každá má celkových 13 listů od esa (1.) až po krále. V každé partii hraje roli prvek náhody podle namíchání balíčku, ale zásadní jsou rozhodnutí hráčů. Stejně jako je třeba poker poker dovednostní hrou s prvky náhody, je i u Solitaire nutné před vyložením každé karty zvážit další návazné kroky. Odvážlivci a zkušení hráči si mohou v online casinech vyzkoušet i Solitaire hry za peníze a vyhrát zajímavé částky.


Oblíbené varianty Solitaire

Existují desítky variant Solitaire (jako zajímavost lze nahlédnout na seznam her na anglické Wikipedii), mnohé je možné hrát i ve více hráčích. Na počítači či mobilních zařízeních se ale větší popularitě těší varianty pro jednoho hráče: mezi jedny z nejpopulárnějších patří Spider Solitaire, Klondike a golfová varianta v podání  Fairway Solitaire.